piątek, 12 lipca 2019

Anna Cieplak - Lekki bagaż

Anna Cieplak jest tylko jedna, a to co wychodzi spod jej ręki jest niepodrabialne. Niczego nie kopiuje, nie ma żadnej maniery, jej utwory są na wskroś autentyczne. Za sprawą żywego języka, wyrazistych postaci, prostych, lecz zniuansowanych sytuacji, w które swoich bohaterów wrzuca. Z ogromnym przekonaniem wyrażam zdanie, że jest jednym z najważniejszych i najświeższych głosów na polskiej scenie literackiej. Jest odpowiedzią na rzeczywistość. 

"Lekki bagaż", to historia przede wszystkim Wery - trzydziestoletniej "dziewczyny", mieszkającej w Cieszynie "najbardziej mieszczańskim mieście", starającej się żyć, tak by miało to znaczenie, aktywistki, szefowej lokalnej organizacji pozarządowej, ciągle walczącej z urzędniczą biurokracją i zmagającej się w życiu prywatnym z otaczającymi ją niejednoznacznymi sytuacjami. Ktoś mógłby powiedzieć, że jej życie jest lekkie, pozbawione zobowiązań i właśnie o to chodzi - o rzeczywisty ciężar lekkiego bagażu. Bo lekki bagaż można zabrać wszędzie, może dać poczucie wolności, ale może też uwięzić i dać poczucie, że niczego nie ma. I to poza prostym faktem, że wszystko jest kwestią oceny i perspektywy.

Anna Cieplak pisze bez oceniania, czy wartościowania i myślę, że to właśnie stąd bierze się największa siła jej książek. Może napisać wszystko, a wszystko co jest, co się przydarza, jak się na to reaguje, wszelkie sposoby życia, poziomy wrażliwości - są ok. Bo nigdy nie wynikają z niczego, każda postać posiada przeszłości i przyszłość, jest ludzka, wręcz z krwi i kości. Autorka ma niebywały talent do uruchamiania empatii, przynajmniej mojej. 

Również styl i język są jak najbardziej zadowalające - historia toczy się, a jednocześnie przeplatają się wątki, perspektywy, tło z każdym zdaniem staje się bogatsze. Język jest przede wszystkim adekwatny do opisu, do tego kto nim się posługuje, ale też nie brakuje zdań, o których myślałam, że trafiły idealnie w punkt. Ważnych i dobrych.

Ponadto, nie mam ochoty niczego tu wypunktować. Po prostu polecam, takie książki warto czytać.

Książka do recenzji została dostarczona przez serwis Jakkupowac.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do dyskusji ;)