czwartek, 4 kwietnia 2013

Swietłana Aleksijewicz - Ostatni Świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy

Swietłana Aleksijewicz po raz kolejny udowadnia swoją wielkość, talent i ogromną wrażliwość. "Ostatni Świadkowie", to spisane dziecięce historie, wspomnienia z czasu wojny. Krótkie (od strony do 3 stron) wspomnienia dorosłych już osób, które zamiast dzieciństwa przeżyły wojnę i to w najgorszym, najokrutniejszym wydaniu. Wojna widziana oczami dzieci wygląda zupełni inaczej niż ta, którą znamy z lekcji historii, czy ta sama wojna dorosłych. Bezsilność, brak sprawczości, nagłe wyrwanie z kontekstu, strach. Dla dzieci wojna nie wiązała się z walkami i zwycięstwami, czy porażkami, ale z głodem, rozłąką i pozbawieniem miłości.

Książka nie jest typowym reportażem - nie ma w niej chronologii, ani opisu wydarzeń historycznych, są to wspomnienia - tylko i wyłącznie. Swietłana Aleksijewicz nie stawia się w roli komentatorki, jedynie spisuje, słucha i spisuje słowa usłyszane od tytułowych ostatnich świadków. Napisanie tego typu książki musiało być zadaniem trudnym - stworzenie dobrego reportażu, ograniczając się do relacjonowania, bez analizowania, czy porównywania wymaga ogromnej wrażliwości, mnóstwa szacunku i umiejętności słuchania. Każda historia jest kwintesencją, każda jest unikalna i trafia w samo sedno. Poprzez opis jednego wydarzenia, jednego dnia z życia, czy jednej postaci ukazane jest okrucieństwo jakiego doświadczały wszystkie rodziny okresie Wojny Ojczyźnianej.


Swietłana Aleksijewicz napisała reportaż intymny, bardzo osobisty, bardzo kobiecy można by powiedzieć (w sensie pozytywnym, w tym miejscu mogłabym polecić inną książkę tej autorki "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" - od czasu kiedy przeczytałam tę pozycję słowa "kobiece" używam w zupełnie inny sposób). Autorka nie koncentruje się na tym co okrutne i krwawe, nie przedstawia danych statystycznych, o wojnie pisze tak naprawdę w sposób metaforyczny, nie atakuje czytelnika jednoznacznymi, szokującymi obrazami - pokazuje zupełnie inne oblicze wojny. Oblicze być może mniej atrakcyjne, bo codzienne, bo brak w nim krzykliwych barw, przyciągających wzrok, prostych do zinterpretowania. Aleksijewicz swoimi tekstami stawia wyzwania dla czytelnika, wymaga, ale oferuje wiele.

Zapomniana, pomijana, wypierana z pamięci przez wszystkich bez wyjątku, niezwykle bolesna i która już na zawsze pozostanie niepojęta. Właśnie tak wygląda historia w obrazach Aleksijewicz i wspomnieniach Ostatnich Świadków. Według mnie książka obowiązkowa, zabraniam obok niej przechodzić obojętnie! A sama Swietłana Aleksijewicz jest według mnie najlepszą żyjącą reportażystką i warto sięgnąć właściwie po jakikolwiek napisany przez nią tekst.

Ocena: 10/10

30 komentarzy:

 1. Twoja recenzja przypomniała mi rozmowę z moją prababcią, kiedy byłam dzieckiem. Wtedy usłyszałam tylko jedną historię, szokującą - nie do pomyślenia dla dziecka, ale teraz żałuję że nie zapytałam o inne aspekty jej dzieciństwa.

  Z chęcią przeczytałabym tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno nie czytałam dobrego reportażu. Czytam Twoją recenzję i z jednej strony chciałabym przeczytać teksty Swietłany Aleksijewicz, z drugiej - trochę się obawiam. Ale tak wysoka ocena, jaką wystawiłaś tej książce, zobowiązuje. Chętnie rozejrzę się za tym zbiorem w mojej bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję zacząć od "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", według mnie bez lektury tej książki inaczej bym odbierała "Ostatnich Świadków". Poza tym w "Wojnie.." zdecydowanie bardziej widoczny jest styl autorki, który jednak jest specyficzny. Po prostu wydaje mi się, że taka kolejność jest właściwa :)

   Usuń
  2. Pójdę za Twoją radą. Jestem ciekawa tego specyficznego stylu:)

   Usuń
 3. No normalnie świetna recenzja :D. I ile zachwytu, a już o ocenie nie wspomnę ;P.
  Mimo, że książka zbiera tak wysokie noty to ja jednak podziękuję za reportaż. Po pierwsze nie bardzo interesują mnie takie tematy, a po drugie mam już zdecydowanie za dużo książek do przeczytania na półce ;).

  Miłego wieczoru!
  Melon

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzadko można poznać wojnę, widzianą dziecięcymi oczami. Na pewno sięgnę po tę książkę, jeśli tylko będę miała ku temu okazję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnich świadków nie czytałam, ale już po Twojej recenzji wiem, że mi się podobają. przepadam za krótką forma która mimo niewielkiej ilości słów, jest w stanie przekazać sobą masę emocji. polecam Ci też książkę Insekt - literacka fikcja, ale również bardzo dobra.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem pod wrażeniem Twojej recenzji...nie wiem czy mam odwagę sięgnąć od razu po tę pozycję, ale zapamiętam...

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno zwrócę uwagę na tę książkę, ponieważ tematyka wojenna mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie pozostaje mi nic innego jak po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tyle wspaniałych książek - pytanie tylko: kiedy je wszystkie czytać?
  kolodynska.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytuję książek o wojnie, bo wolę filmy. Tak samo wolę reportaże oglądać. Ale ta obecność dzieci - myślę, że dla tej książki mogę zrobić wyjątek..

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytałam, ale po zapoznaniu się z opisem książki przyznaję Ci rację: to pozycja obowiązkowa. Z pewnością niezwykle przejmująca.
  A napisanie dobrego reportażu jest sztuką...

  OdpowiedzUsuń
 12. Takie historie są najbardziej przerażające, bo prawdziwe. I właśnie do tego wcale nie potrzeba pisać o okrucieństwie, ale tak przerazić potrafią tylko najlepsi twórcy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Tego typu książki zawsze wywołują u mnie dreszcz. Myślę, że przy nadarzającej się okazji sięgnę po tą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam mnóstwo pochlebnych recenzji jej reportaży i mam w planach poznanie wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 15. O autorce czytałam już dużo dobrego. Zwłaszcza o jej poprzedniej książce. Ta ciekawi mnie chyba jeszcze bardziej, choć wojna widziana oczami dzieci - to brzmi przygnębiająco.

  OdpowiedzUsuń
 16. Zazdroszcze Ci normalnie..... jak tylko zdobędę tę pozycje to na pewno przeczytam i zamieszczę recenzję tej książki na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 17. Rozglądam się za książkami tej autorki:) Czytałam o niej wiele dobrego i sama chciałabym się przekonać jakie są jej książki:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Cieszę się, że znalazłam Cię w sieci :-) I pomyśleć, że przez kompletny przypadek! Tej książki Swietłany nie czytałam, ale olbrzymie wrażenie zrobiła na mnie "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". Nie wiem, czy czytałaś, ale jeśli tak, to jestem ciekawa, która z tych książek wstrząsnęła Tobą bardziej. Przyznam szczerze, że boję się "Ostatnich..." i że gdybyś napisała, że "Wojna" była bardziej wyżerająca emocjonalnie, to może bym się przełamała ;-)

  http://wokolfaktu.pl/wojna-nie-ma-w-sobie-nic-z-kobiety-w-oczekiwaniu-na-nowa-swietlane/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam "Wojnę.." i muszę powiedzieć, że była dla mnie dużo cięższą lekturą, tak jak napisałaś: bardziej wyżerającą emocjonalnie.

   Usuń
 19. Właśnie się zastanawiam, kiedy przyjdzie pora, żeby dać tę książkę swojej bratance. Na razie ma prawie 14 lat, ale jest jeszcze dzieckiem zarówno z wyglądu, jak i z charakteru. W dodatku jest bardzo wrażliwa i nie chcę jej przestraszyć czy "wyżreć emocjonalnie".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest książka raczej dla dojrzałego czytelnika i to nie tylko dlatego, że nastoletnia dusza jest wrażliwa, ale dlatego że raczej nie odczyta jej tak jak powinna. Do takich książek trzeba podejść refleksyjnie, "z jakąś podkładką" lżejszych lektur, mając już punkty odniesienia i swoje własne zdanie na różne tematy. Bez tego moim zdaniem książka nie będzie w stanie zafunkcjonować jako całość.
   Zresztą ta książka nie bazuje na szokowaniu, czy realizmie, przerazić i sparaliżować, może dopiero własna interpretacja.

   Usuń
  2. Moje pokolenie dorastało na takich książkach. Czytano nam takie opowiadania w klasie podstawowej, że do dziś dnia mam to przed oczami. Słusznie to było czy nie? Nie wiem. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że mieliśmy o tym się dowiedzieć już w dzieciństwie. Ale nie jestem pewna, czy w takiej formie wyrazistej.
   Informacji i obrazów szokujących ta książka zawiera jednak niemało.

   Usuń
  3. W tej książce jednak jest moim zdaniem dużo mniej dosłowności i szokujących obrazów tylko poprzez swoje okrucieństwo, niż np. w literaturze obozowej, której w szkole było dużo. Tutaj częściej mamy niewyobrażalny smutek, poczucie braku, dużo też niedopowiedzeń, ja ze szkoły nie pamiętam żadnej książki napisanej w podobnym stylu.

   Usuń
  4. Chociaż pewnie Twoje doświadczenia są zupełnie inne niż moje - z tego co zrozumiałam z Twojego bloga, to chodziłaś do szkoły w Rosji.

   Usuń
  5. Nie mamy (przynajmniej kiedy ja chodziłam do szkoły nie mieliśmy) literatury obozowej. Natomiast informacji na temat okupacji - bardzo dużo. Od pierwszej klasy każdy pierwszy dzień roku szkolnego zaczynał się od opowiadań weterana przyszedłszego do naszej szkoły. Dochodzę do wniosku, że jednak ta książka dotknęła mnie bardziej niż cokolwiek o tematyce obozowej, ponieważ oprócz całej gamy innych uczuć wywołała jeszcze złość, bezsilny gniew. Może właśnie na te uczucia jest mojej bratance za wcześnie.
   A co byś poleciła przeczytać z literatury obozowej? Bo ja chyba nic nie czytałam i znam to wyłącznie z filmów. Z polskich książek o tym czasie czytałam tylko "Czarny potok" Leopolda Buczkowskiego.

   Usuń
  6. No to zupełnie odwrotnie niż w wypadku mojej edukacji, "polskie" spojrzenie na wojnę i opowiadanie o niej jest bardzo specyficzne, każdy naród ma swoje doświadczenia z nią związane.
   Jeśli chodzi o lit. obozową, to właśnie z lektur szkolnych: "Medaliony" Zofii Nałkowskiej, "Inny Świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Byłem numerem... Historie z Auschwitz" Kazimierza Piechowskiego. Przychodzi mi jeszcze kilka tytułów, które wiążę z tym tematem, ale to już nie klasyczna literatura obozowa, a raczej związana z gettem warszawskim i jego likwidacją.

   Usuń
  7. Dziękuję za informację!

   Usuń

Zapraszam do dyskusji ;)