poniedziałek, 11 stycznia 2016

Grzegorz Sroczyński - Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej

„20 rozmów o tym, co z nami dalej” – zamiast gaszenia pożarów i rozmów na tematy „bieżące” Grzegorz Sroczyński znalazł miejsce na rozmowy wizjonerskie. Rozliczające transformację, rozmowy w których można przyznać się do błędów i spróbować wytyczyć nowy kierunek, przypomnieć o podstawach, wartościach, o tym że „prawdę” warto weryfikować. Marcin Król, Andrzej Leder, Marcin Bajko, Marek W. Kozak, Jan Krzysztof Bielecki, Sławomir Sierakowski, Karol Modzelewski, Janusz Filipiak, Henryka Bochniarz, Elżbieta Mączyńska, Krzysztof Jasicki, Jerzy Hauser, Piotr Kuczyński, Stanisław Owsiak, Janina Ochojska, Piotr Ikonowicz, Leokadia Oręziak, Mirosław Sielatycki, Joanna Bochniarz i Dorota Wellman rozmawiają z Grzegorzem Sroczyńskim o wolności, równości i braterstwie – o tym co z tych pojęć zostało, demaskują karykatury, często sami przyznają się do błędów, mówią o swoich zagubionych ideałach, albo o tych, które odnaleźli po latach.

„Świat się chwieje” to zbiór rozmów z autorytetami; rozmów ciekawych, ponieważ Sroczyński nie boi się kwestionować, dopytywać, drążyć. Jako prowadzący rozmowę nadaje jej tempo i kierunkuje, dzięki czemu udaje się uniknąć przynudnawych wykładów i niespójności, szytych grubymi nićmi obrazów. I co najlepsze – nikt nie boi się od nowa definiować fundamentów, wręcz wprost postulują taką potrzebę. Są to rozmowy ważne i odważne, często przewrotne, czyta się je z ogromnym zainteresowaniem i na długo zostają w głowie. Mają potencjał zmiany świadomości.

Wiele z wywiadów, które znajdziecie w „Świat się chwieje” zdobyło prestiżowe nagrody dziennikarskie, jak dla mnie jest to crème de la crème, przeciwwaga do tego co dzieje się obecnie w polityce, do medialnych potyczek itd. Zresztą książkę w świetle tego co się dzieje w Polsce obecnie odczytuje się z jeszcze większą mocą, wiele zdań nabiera nowego znaczenia.

Za bardzo duży plus uważam również sposób w jaki książka została skonstruowana – podzielona na 3 bloki, czyli Wolność, Równość i Braterstwo, a dodatkowo pomiędzy poszczególnymi wywiadami ciągle pojawiają się linki. Ktoś podsuwa jakąś myśl, a Sroczyński wraca do niej w innej rozmowie, pyta, domaga się wzbogacenia spojrzenia, szczepi idee. I nagle okazuje się, że można inaczej, że wszędzie jest miejsce na nieszablonowe myślenie, otwartość na to co nowe, że przecież tego powinniśmy oczekiwać.

Każdy kto interesuje się światem - nie polityką, nie sztucznymi podziałami - powinien po tę książkę sięgnąć. Niezależnie od poglądów i tego po której stronie jest skłonny stawać – gwarantuję, że lektura będzie fascynująca i emocjonująca, że zostanie po niej ślad, a być może dokona rewolucji. „Świat się chwieje” podsumowuje rzeczywistość, ale w sposób otwarty, bez kategorycznych sądów i jedynych-słusznych-prawd. Przypomina o wartości dyskusji, o jej roli i o tym, że nie jest synonimem kłótni. Czytajcie, bo warto!

Ocena: 9/10

Recenzja bierze udział w wyzwaniu Polacy nie gęsi IV i Klucznik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do dyskusji ;)