czwartek, 14 lutego 2013

Sophie Hannah - Przemów i przeżyj

Przemów i Przeżyj wypożyczyłam zdecydowanie w ciemno i też bez jakiś konkretnych oczekiwań, miałam nadzieję, że książka będzie zdatna do czytania i tyle.

Zaczęło się może bez jakiś fajerwerków, ale około 100 strony, a może i wcześniej kompletnie przepadłam. Strasznie pokręcona fabuła, która z każdym rozdziałem gmatwa się jeszcze bardziej. Nie wiadomo kto jest dobry, a kto zły, kto jest katem, a kto ofiarą. Wydarzenia są co najmniej dziwne, a rozwiązanie z każdą nową informacją oddala się bardziej i bardziej.. Nie mogłam dojść o co chodzi w tej całej intrydze, nie widziałam rozwiązań, a strasznie chciałam je widzieć. :) Zwykle jest tak, że z grubsza wiadomo o co chodzi, kto komu i dlaczego, zwrot jest ewentualnie jeden, w tej książce za to mamy do czynienia z prawdziwą ucztą! Fałszywe tropy, coraz to bardziej pokręcone hipotezy wymyślane przez bohaterów, testowane, obalane, nikt już nie wie co jest prawdą, a co kłamstwem, łącznie z czytelnikiem. Nawet kiedy już wiemy kto i co zrobił zabawa nie jest skończona - wydarzenia znamy, ale się ze sobą nie łączą w coś logicznego, nie ma motywów, a i przy okazji nie ma pewności..


W książce wydarzenia są przedstawiane z dwóch perspektyw: głównej bohaterki (która główna właściwie jest tylko ze względu na te rozdziały, bo historia nie należy tylko do niej) oraz policji. Różnią się one stylem i sposobem narracji: te pierwsze są opowieścią snutą w pierwszej osobie przez ogarniętą obsesją, zdezorientowaną i przerażoną Naomi, są opisem jej myśli, tych najbardziej osobistych i skrywanych. Równolegle przedstawiane są działania policji, gdzie akcja toczy się szybko, narrator jest wszechwiedzący. Każda z tych historii mogłaby właściwie istnieć bez drugiej - gdyby nie rozdziały pisane z perspektywy Naomi książka byłaby typowym kryminałem z elementami sensacyjnymi, te drugie zaś wpisują się w gatunek "thriller psychologiczny". Ale ich połączenie jest nad wyraz udane i razem tworzą naprawdę dobrą powieść. Bohaterowie są wielowymiarowi i wyraziści, a przy tym nie można ich do końca rozgryźć, dobrzy stają się źli i odwrotnie. Po prostu wciągająca i intrygująca fabuła, tak jak obiecali na okładce ;)

Trzyma w napięciu, nie nudzi, według mnie jest to jedna z lepszych tego typu książek - przynajmniej jedna z lepszych tego typu książek, które czytałam. Autorkę sobie zapamiętuję i na pewno do niej wrócę, polecam!

Ocena: 8/10

9 komentarzy:

 1. Nie znam autorki ani ksiażki ale skoro taka pochlebna recenzja, to może ją sobie przybliżę. Brzmi ciekawie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Intrygująca okładka. Zapowiada się ciekawie :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie zna autorki ani jej twórczości, ale zaintrygowałaś mnie swoją recenzją. Muszę przeczytać. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Autorka ma na koncie wiele ciekawych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też jeszcze tego nazwiska nie słyszałem. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to nadrobić:)

  OdpowiedzUsuń
 6. O proszę, czasem może się trafić coś ciekawego, choć nieznanego :) Chyba i ja się skuszę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Masz niezłego nosa, skoro brałaś książkę w ciemno! :) Lubię ten gatunek, więc rozejrzę się za tym tytułem :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę zapamiętać ten tytuł i poszukać w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 9. I think this is one of the most significant information for me.
  And i'm glad reading your article. But want to remark on some general things, The site style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

  Stop by my web page; exercises to increase vertical jump

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do dyskusji ;)