czwartek, 24 lipca 2014

Krzysztof Bielecki - Rezydencja


Krzysztof Bielecki, jako autor bardzo pozytywnie zapisał się w mej pamięci książką „I nagle wszystko się kończy”, pod wieloma względami nowatorską i bardzo dobrze napisaną. Perspektywa kolejnego spotkania z autorem i inną formą literacką w jego wykonaniu wydała mi się bardzo atrakcyjna. Taka już moja natura – zakładam rozwój, do kolejnych pozycji podchodzę ze sporym entuzjazmem, ale też rosną moje oczekiwania.

Rezydencja okazała się niestety dużo słabsza, zdecydowanie mniej oryginalna i uboższa niż „I nagle wszystko się kończy”. Jest to historia mężczyzny, jego siostry, tajemniczego nieznajomego, Rezydencji i paru pomniejszych postaci. Odnaleźć można w niej kilka wątków, które swój początek mają w Rezydencji właśnie, która zresztą dla głównego bohatera jest czymś w stylu źródła, początkiem wszelkich wątków jego życia. Fabułę pozwolę sobie jednak zgrabnie ominąć, mam wrażenie, że nie była ona najbardziej znacząca, książkę odebrałam jako mocno symboliczną, metaforyczną, dającą się interpretować na co najmniej kilka sposobów.

Problem polega na tym, że książkę choć można interpretować – wcale do tego nie czułam się zachęcona. Jej formuła okazała się zbyt otwarta, przekombinowana. Ostatecznie wyszło takie wszystko i nic, czyli, no cóż – bardziej nic. Mało tego całość wydawała mi się niedopracowana, a zakończenie.. właściwie zakończenia zabrakło, książka urwała się w połowie.

Autor zdecydowanie większe wrażenie zrobił na mnie krótkimi, mocnym opowiadaniami, maksymalnie skondensowanymi i pobudzającymi wyobraźnie. W powieści, choć bardzo krótkiej, wszystko się rozmyło. Miałam wrażenie, że czytam rozciągnięte opowiadanie, niestety rozciągnięte na siłę.

Chciałam wyliczyć plusy książki, ale do głowy nie przychodzi mi nic, co mogłabym z całą pewnością uznać za mocną stronę. Nie jest to zła książka, raczej.. nijaka. Nie wzbudza zainteresowania, nie wciąga, za kilka dni kompletnie wyparuje z mojej głowy. Jestem daleko od polecenia tej pozycji. 

Ocena: 3/10

Recenzja bierze udział w wyzwaniach:

8 komentarzy:

 1. A ja ciągle poluję na „I nagle wszystko się kończy” (chyba u Ciebie o tej książce pierwszy raz przeczytałam), ale nie mogę jej dopaść. A w bibliotece nie ma :(
  Skoro "Rezydencja" słaba, to szukam dalej poprzedniej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na nijakie książki na pewno nie mam ochoty w te wakacje... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, na pewno nie przeczytam. Mam tyle książek do nadrobienia, że nie znajdę czasu na te kiepskie nadplanowe.

  OdpowiedzUsuń
 4. Polacy chyba jednak gęsi.. :p Odpuszczę sobie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kompletnie szalona książka, w ogóle nie pojęłam jej sensu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sensów może moim zdaniem mieć tak wiele, że.. no cóż - też nie pojęłam :) Pytanie: co autor miał na myśli pozostaje bez odpowiedzi..

   Usuń
 6. O, szkoda, że taka niska ocena, bo książka czeka na swoja kolej i na mojej półce. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do dyskusji ;)